Pająk Angiomas

55-letni mężczyzna ze schyłkową chorobą wątroby związaną z nadużywaniem alkoholu został oceniony pod kątem transplantacji wątroby. Miał historię opornego puchliny brzusznej i encefalopatię wątrobową. W badaniu przedmiotowym odnotowano atrofię mięśni, żółtaczkę, wodobrzusze i liczne naczyniaki pająkowe (panel A). Osiem miesięcy później, pacjent przeszedł udany przeszczep wątroby, gdy uzyskał wynik 21 na skali modelu MELD (od końca do 40, z wyższymi wynikami wskazującymi na większą ostrość choroby). Sześć miesięcy po transplantacji był klinicznie dobry bez objawów dysfunkcji narządu lub infekcji, a większość naczyniaków pająk zniknęła (Panel B). Mięśniaki pająka można zobaczyć u zdrowych dzieci i kobiet w ciąży. W takich przypadkach naczyniaki są nieliczne i ustępują z czasem lub normalizują poziom estrogenu. Wiele naczyniaków pająkowatych występuje częściej u pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby i składa się z centralnej arterioli, z której wypływa wiele małych żyłek, przypominających nogi pająka. Możliwe mechanizmy powstawania obejmują arteriolarne rozszerzenie naczyń krwionośnych, neowaskularyzację z czynników angiogennych, takich jak czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, bezpośredni wpływ alkoholu i nadmiar estrogenu z powodu niewystarczającego metabolizmu wątrobowego.
55-letni mężczyzna ze schyłkową chorobą wątroby związaną z nadużywaniem alkoholu został oceniony pod kątem transplantacji wątroby. Miał historię opornego puchliny brzusznej i encefalopatię wątrobową. W badaniu przedmiotowym odnotowano atrofię mięśni, żółtaczkę, wodobrzusze i liczne naczyniaki pająkowe (panel A). Osiem miesięcy później, pacjent przeszedł udany przeszczep wątroby, gdy uzyskał wynik 21 na skali modelu MELD (od końca do 40, z wyższymi wynikami wskazującymi na większą ostrość choroby). Sześć miesięcy po transplantacji był klinicznie dobry bez objawów dysfunkcji narządu lub infekcji, a większość naczyniaków pająk zniknęła (Panel B).
Mięśniaki pająka można zobaczyć u zdrowych dzieci i kobiet w ciąży. W takich przypadkach naczyniaki są nieliczne i ustępują z czasem lub normalizują poziom estrogenu. Wiele naczyniaków pająkowatych występuje częściej u pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby i składa się z centralnej arterioli, z której wypływa wiele małych żyłek, przypominających nogi pająka. Możliwe mechanizmy powstawania obejmują arteriolarne rozszerzenie naczyń krwionośnych, neowaskularyzację z czynników angiogennych, takich jak czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, bezpośredni wpływ alkoholu i nadmiar estrogenu z powodu niewystarczającego metabolizmu wątrobowego.

Olivier Detry, MD, Ph.D.
Arnaud De Roover, MD, Ph.D.
Uniwersytet w Li.ge, B-4000 Li.ge, Belgia
oli. ulg.ac.be
Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: wkładki ortopedyczne łódź, ciuszkimodne allegro, opinie pacjentów o lekarzach ]

Powiązane tematy z artykułem: ciuszkimodne allegro opinie pacjentów o lekarzach wkładki ortopedyczne łódź