Zespół Long-QT wywołany lekiem przeciwawaryjnym Ibogaina

Anegdotyczne dowody sugerują, że ibogaina łagodzi głód narkotyków i nawrót zażywania narkotyków u ludzi, co zostało potwierdzone w przypadku zwierząt.1 Ibogaina jest obecnie stosowana jako lek przeciwaddencyjny w medycynie alternatywnej. W 1993 r. Urząd ds. Żywności i Leków zaaprobował badanie kliniczne u ludzi w celu zbadania tych skutków. Narodowy Instytut ds. Narkomanii postanowił nie finansować tego badania ze względu na kwestie bezpieczeństwa.2.3
Ibogaina to naturalnie występujący alkaloid o działaniu halucynogennym i psychedelicznym, pochodzący z kory korzenia zachodniej rośliny Tabernanthe iboga i stosowany w gabońskich ceremoniach inicjacyjnych. Co najmniej 11 nagłych zgonów zostało opisanych po zastosowaniu ibogainy, w której przyczyna śmierci pozostawała niejasna nawet po autopsji.4 Postawiono hipotezę, że ibogaina może rozregulować autonomiczny układ nerwowy, powodując nagłą śmierć.5.
31-letnia Amerykanka została przyjęta do naszego oddziału ratunkowego z powodu ataku typu napadowego po tym, jak zażyła pojedynczą dawkę 3,5 g ibogainy 15% (zwykła dawka, 2 do 6 g). Nie brała żadnych innych narkotyków ani alkoholu jednocześnie z ibogainą. Jej historia medyczna była nijakie i nie było rodzinnej historii zaburzeń rytmu serca. Poza nudnościami nie miała żadnych specyficznych objawów, które mogłyby zgłaszać. Przyjechała do Holandii, aby otrzymać ibogainę jako lek alternatywny w leczeniu uzależnienia od alkoholu.
Rycina 1. Rycina 1. Elektrokardiogram pacjenta, pokazujący komorowe tachyarytmie i przedłużony odstęp QT. W trakcie długotrwałego monitorowania elektrokardiografia wykazała wydłużony odstęp QT 548 msek (odstęp QT skorygowany z powodu częstości akcji serca, 616 ms) i tachyarytmię komorową (ryc. 1). Wyniki badań laboratoryjnych ujawniły łagodny hipomagnezemia (poziom magnezu, 0,49 mmol na litr [1,2 mg na decylitr], zakres referencyjny, 0,70 do 1,00 [1,7 do 2,4]), hipokaliemia (stężenie potasu, 3,2 mmol na litr [12,5 mg na decylitr]; zakres od 3,8 do 5,0 [14,9 do 19,5]) oraz normalna luka osmolarna w surowicy (3,1 mOsm na kilogram, wartość referencyjna <10). Pomimo szybkiej korekty poziomu elektrolitów, odstęp QT pozostawał wydłużony. Podczas przyjęcia na oddział intensywnej terapii, bez podania kolejnych dawek ibogainy, odstęp QT znormalizowano po 42 godzinach od prezentacji. Pacjent został następnie wypisany, w dobrym stanie.
W tym przypadku stosowanie ibogainy wiązało się ze znacznym wydłużeniem odstępu QT i tachyarytmii komorowych, które normalizowały się po 42 godzinach. Te wyniki sugerują związek przyczynowy. Niezgodność elektrolitów również mogła odgrywać rolę. Opisane wcześniej nagłe zgony mogły być spowodowane zaburzeniami rytmu serca indukowanymi wydłużeniem odstępu QT, tachyarytmią komorową lub obiema.
Przy obecnie stosowanych dawkach ibogaina może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca. Zastosowanie i ewentualne przyszłe próby leku powinny być dozwolone tylko pod ścisłą obserwacją medyczną i ciągłym monitorowaniem elektrokardiograficznym.
Dianne WM Hoelen, MD
Wilko Spiering, MD, Ph.D.
Gerlof D. Valk, MD, Ph.D.
University Medical Centre Utrecht, 3584 CX Utrecht, Holandia
gd nl
5 Referencje1. On DY, McGough NNH, Ravindranathan A, et al. Pochodzący z linii komórek glejowych czynnik neurotropowy pośredniczy w pożądanych działaniach anty-uzależniającego leku ibogaina przed spożyciem alkoholu. J Neurosci 2005; 25: 619-628
Crossref Web of Science Medline
2. Vastag B. Leczenie uzależnień dąży do legalności. JAMA 2002; 288: 3096, 3099-101
Sieć nauki
3. Vastag B. Badania nad uzależnieniami – terapia ibogainą: rozległy, niekontrolowany eksperyment . Science 2005; 308: 345-346 [Erratum, Science 2005; 308: 1260.]
Crossref Web of Science Medline
4. Lotsof HS, Wachtel B. Instrukcja terapii ibogainą: badania przesiewowe, bezpieczeństwo, monitorowanie i opieka pooperacyjna. Druga wersja. The Ibogaine Dossier, 2003. (Dostęp do 22 grudnia 2008 r., Http://www.ibogaine.org/manual.html.)

5. Maas U, Strubelt S. Umieralność po zażyciu ibogainy w leczeniu uzależnień może być związana z nagłą śmiercią sercową spowodowaną dysfunkcją autonomiczną. Med Hypotheses 2006; 67: 960-964
(26)
[przypisy: nfz katowice przeglądarka, badanie rf cena, trening umiejętności społecznych dla dzieci z autyzmem ]

Powiązane tematy z artykułem: badanie rf cena nfz katowice przeglądarka trening umiejętności społecznych dla dzieci z autyzmem