Wpływ błon dializy w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością nerek czesc 4

Pacjenci z tej pierwszej grupy przeżyli dłużej po rozpoczęciu dializy (mediana przeżycia> 84 vs 22 dni) (P = 0,3). Czterdziestu pacjentów (20 w każdej grupie) miało nonoliguryczną ostrą niewydolność nerek w czasie rozpoczęcia dializy. Oliguria rozwinęła się u 15 z 20 pacjentów (75 procent) poddawanych dializie z błoną cuprofanową oraz u 8 (40 procent) osób poddawanych dializie z membraną polimetakrylanu metylu (P = 0,047 po skorygowaniu o ocenę APACHE II). W grupie pacjentów, którzy nie mieli skoliozy przed dializą, pacjenci poddawani dializie z membraną polimetakrylanu metylu wykazywali lepsze wyniki niż dialekty z membraną cuprofanową, w odniesieniu do odzyskania funkcji nerek (P = 0,003), przeżywalność (P = 0,01) i mediana liczby zabiegów dializacyjnych potrzebnych do wyzdrowienia (3 vs. 17 zabiegów, P <0,05). Wśród pacjentów, którzy mieli skąpomocz przed rozpoczęciem dializy, odzyskanie czynności nerek i przeżycie nie różniły się istotnie pomiędzy dwiema grupami leczenia.
Niedociśnienie, zdefiniowane jako spadek średniego ciśnienia tętniczego o co najmniej 20 mm Hg, wystąpiło co najmniej raz podczas 30% zabiegów z użyciem membrany polimetakrylanu metylu oraz w 28% przypadków z membraną cuprofanową (P = 0,46).
Wśród pacjentów, którzy odzyskali czynność nerek, średnia (. SD) przerwa między ostatnią sesją dializy a wypisem lub śmiercią wynosiła 26 . 25 dni dla osób poddawanych dializie z membraną polimetakrylanu metylu i 21 . 17 dni dla osób poddawanych dializie z membrana cuprofane (P = 0,72). Żaden z pacjentów, którzy uzyskali czynność nerek, nie wymagał ponownej dializy.
Dyskusja
Wyniki te sugerują, że zastosowanie biokompatybilnej membrany dializacyjnej (polimetakrylanu metylu) zwiększyło prawdopodobieństwo odzyskania funkcji nerek i spowodowało pewną poprawę w przeżyciu pacjentów z ostrą niewydolnością nerek. Efekty te były szczególnie widoczne u pacjentów, którzy nie mieli skąpomoczu na początku hemodializy.
Rola wpływu biokompatybilności błony dializacyjnej na wynik dializy jest potwierdzona w kilku badaniach na temat roli aktywowanych neutrofili u zwierząt z ostrym uszkodzeniem nerek. Badania te wykazały niekorzystny wpływ infiltracji leukocytów na odzyskanie czynności nerek12,3,20 oraz na wskaźnik przesączania kłębuszkowego nerki, gdy aktywowane granulocyty obojętnochłonne są podawane do łagodnej niedokrwionej nerki21. W badaniach na szczurach z ostrą niewydolnością nerek stwierdziliśmy, że dializa z błoną aktywującą dopełniacz i neutrofile doprowadziła do wolniejszej rozdzielczości niewydolności nerek i wiązała się z trzykrotnym wzrostem liczby neutrofili na kłębuszek w odcinkach histologicznych, w porównaniu z wyniki dializy z membraną, która nie aktywowała dopełniacza11.
Niedawno opublikowany raport porównuje wyniki w dwóch grupach pacjentów z ostrą niewydolnością nerek, jedną poddawaną dializie z membraną cuprofanową i drugą z membraną poliakrylonitrylową (biokompatybilną, o wysokim przepływie) 22. Częstość zgonów, szczególnie w wyniku sepsy i przebiegu zaburzeń czynności nerek była mniejsza w grupie poddawanej dializie z membraną poliakrylonitrylową
[patrz też: uni dent, endometrioza wikipedia, choroba mondora ]