Wpływ błon dializy w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością nerek ad 5

Jednak nie jest jasne, czy ta różnica w wynikach była spowodowana różnicą w przepływie lub biokompatybilnością dwóch zastosowanych membran. Wyniki naszych badań wskazują na znaczenie biokompatybilności membrany dializacyjnej. Aktywacja dopełniacza i krwinek białych obojętnochłonnych oraz opóźnienie w odzyskaniu czynności nerek mogą wystąpić w kilku szlakach10. Produkty aktywujące dopełniacz mają bezpośrednie i pośrednie właściwości zwężania naczyń23. Ponadto aktywowane granulocyty obojętnochłonne wydzielają kilka związków zwężających naczynia krwionośne, które mogą zaostrzać niedokrwienie, szczególnie w regionie rdzeniastym nerki, który jest szczególnie podatny na obrażenia niedokrwienne z powodu niskiego napięcia tlenu w tym regionie24,25. Produkty aktywowanego dopełniacza, jak również aktywowane granulocyty obojętnochłonne, mogą oddziaływać z kłębuszkowymi komórkami śródbłonka i prowadzić do zahamowania sekrecji tlenku azotu pochodzącego od śródbłonka26. Ponadto, reaktywne rodniki tlenowe, również produkty aktywacji neutrofili, mają szkodliwy wpływ na komórki kanalikowe i kłębuszkowe27. Ostatnie badania udokumentowały uwalnianie reaktywnych rodników tlenowych podczas dializy z błonami aktywującymi dopełniacz, ale nie z błoną aktywującą niekomplementującą28.
Różnica w działaniu biokompatybilności membrany dializacyjnej w zależności od obecności lub braku skąpomoczu u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek jest również zgodna z tym proponowanym procesem patofizjologicznym. Przepływ krwi nerkowej jest ogólnie wyższy u pacjentów z nienowotworową ostrą niewydolnością nerek29, a ich nerki mogą być poddawane perfuzji z wyższymi stężeniami produktów aktywacji dopełniacza i neutrofili.
Sugerowano, że sama dializa może przedłużać przebieg ostrej niewydolności nerek30. Proponowaną patofizjologiczną podstawą tego efektu jest brak autoregulacji przepływu krwi do niedokrwiennej nerki, tak że niedociśnienie, które jest czasami indukowane podczas dializy, skutkuje dalszym niedokrwieniem31. W naszym badaniu częstość występowania niedociśnienia podczas dializy była jednak niewielka i podobna w obu grupach pacjentów. Niemniej jednak występowanie niedociśnienia oraz aktywacja dopełniacza i neutrofili przez specyficzną membranę dializacyjną nie wykluczają się nawzajem i mogą być zjawiskiem addytywnym32.
Podsumowując, biokompatybilność błony dializacyjnej może być ważnym czynnikiem w odzyskaniu od ostrej niewydolności nerek, szczególnie u pacjentów bez skąpomoczu przy rozpoczęciu dializy. Zastosowanie biokompatybilnej błony może również spowolnić tempo utraty resztkowej czynności nerek u pacjentów poddawanych długotrwałej hemodializie33. Chociaż zastosowana membrana biokompatybilna kosztuje więcej niż membrana cuprofane, różnica jest marginalna w porównaniu z różnicą w całkowitych kosztach leczenia.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Obsługiwany częściowo przez grant (1R01-HL-36015-9) z National Institutes of Health.
Jesteśmy wdzięczni pacjentom i personelowi pielęgniarskim jednostki dializ w Centrum Medycznym Uniwersytetu Vanderbilt i Valerie McSterling za pomoc w przygotowaniu manuskryptu.
Author Affiliations
Z Wydziału Medycyny, Oddziału Nefrologii (RMH, RLW) i oddziału Medycyny Zapobiegawczej, Oddziału Biostatystyki (RAP), Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilta, Nashville.
Wyślij prośby o ponowne przesłanie do Dr Hakim at S-3307 MCN, 1161 21st Ave. S. and Garland, Nashville, TN 37232-2372.
[więcej w: ornitoza u gołębi pocztowych, producenci leków w polsce lista, klinika dentystyczna szczecin ]