Okołooperacyjna rozuwastatyna w kardiochirurgii ad 8

Jednak poprzednie próby sugerowały, że okrężna terapia statynami była korzystna zarówno u białych, jak iu południowo-wschodnich Azjatów, przy czym ta ostatnia stanowiła około jedną trzecią pacjentów w wcześniej opublikowanych badaniach i chociaż atorwastatyna była testowana w większości badań, korzyści również zgłaszano z prawastatyną, symwastatyną i rozuwastatyną (ryc. S5 w dodatku uzupełniającym). Biorąc pod uwagę brak dobrych dowodów na korzystny wpływ okołooperacyjnej terapii statynami w naszym badaniu, niekorzystny wpływ na czynność nerek wymaga starannego rozważenia. Leczenie rozuwastatyną powodowało istotnie wyższe stężenie kreatyniny w osoczu niż placebo po 48 godzinach od operacji, a różnica ta utrzymywała się przez 5 dni. Równolegle wystąpił znaczny nadmiar ostrego uszkodzenia nerek z rozuwastatyną. Tylko dwie próby okołooperacyjnej terapii statynami obejmowały seryjne pooperacyjne poziomy kreatyniny, 12,14 i znacznie niższe poziomy w 24 i 48 godzinie wśród pacjentów przypisanych do statyny w połączonych wynikach37 były napędzane głównie przez wyniki niezaślepionego badania z udziałem chińskich pacjentów poddawana niekardiologicznemu zabiegowi kardiochirurgicznemu.12 Metaanaliza pięciu badań, w których zgłoszono ostre uszkodzenie nerek po operacji kardiochirurgicznej u 467 pacjentów, nie wykazała wpływu leczenia statynami.37 Chociaż obserwowane przez nas działania niepożądane na czynność nerek mogą odnosić się do grupa etniczna pacjentów lub stosowanie rosuwastatyny (obserwowanej w innych sytuacjach w celu zwiększenia częstości białkomoczu38, ale nie poziomu kreatyniny lub częstości występowania uszkodzenia nerek39), nie można stwierdzić, że efekt klasyczny terapii statynami u pacjentów poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym być wykluczone.
Podsumowując, pomimo obiecujących obserwacji w badaniach eksperymentalnych i małych próbach klinicznych, stwierdziliśmy, że okołooperacyjne leczenie statynami nie zapobiegało pooperacyjnemu migotaniu przedsionków ani okołooperacyjnemu uszkodzeniu mięśnia sercowego u pacjentów poddawanych planowym zabiegom kardiochirurgicznym. Nie zaobserwowano również korzystnego wpływu na funkcję lewej komory pooperacyjnej lub częstość występowania poważnych zdarzeń niepożądanych dotyczących układu sercowo-naczyniowego, ale ostre uszkodzenie nerek było częstsze w przypadku rozuwastatyny.
[patrz też: stomatolog dziecięcy, gabinet stomatologiczny Warszawa, implanty zębów ]

Powiązane tematy z artykułem: gabinet stomatologiczny Warszawa implanty zębów stomatolog dziecięcy