Okołooperacyjna rozuwastatyna w kardiochirurgii ad 7

Ponadto niedawny systematyczny przegląd Cochrane tych badań wykazał dowody selektywnego raportowania i stronniczości publikacji18. Sugestia, że okołooperacyjne leczenie statynami może być związane z mniej poważnym uszkodzeniem mięśnia sercowego, wynika z jednego randomizowanego, kontrolowanego placebo badania z udziałem 200 pacjentów poddanych zabiegowi CABG9 oraz z niezaślepionego randomizowanego badania z udziałem 151 pacjentów poddanych niecałkownej operacji kardiochirurgicznej, w którym również stwierdzono poprawę funkcji lewej komory serca. W związku z tym duże różnice w wynikach odnotowanych w tych badaniach mogą nie dostarczyć wiarygodnego wskazania rzeczywistych efektów okołooperacyjnej terapii statynami.34, 35 Natomiast w badaniu STICS uczestniczyło więcej pacjentów i, co jest najbardziej istotne, więcej przypadków migotania przedsionków niż we wszystkich poprzednich połączonych badaniach. Zarejestrowaliśmy wysoki poziom przestrzegania przypisanego schematu, systematycznie oceniamy określone wyniki w sposób zaślepiony i porównaliśmy wyniki między grupami badanymi na zasadzie zamiaru leczenia. Pacjenci rekrutowani w naszym badaniu byli młodsi i mieli mniejszą częstość występowania wcześniejszego zawału mięśnia sercowego i wyższą średnią frakcję wyrzutową lewej komory, a także wyższą częstość stosowania beta-adrenolityków niż pacjenci w badaniu ARMYDA-3, 13 wszystkich które prawdopodobnie przyczyniły się do mniejszej częstości występowania pooperacyjnego migotania przedsionków, które zaobserwowaliśmy. Niemniej jednak nie było dowodów na to, że okołozabiegowa terapia rozuwastatyną powodowała korzystne działania wśród dużej liczby pacjentów w podgrupach wysokiego ryzyka włączonych do naszego badania (ryc. S2 w dodatku uzupełniającym).
Potencjalnym ograniczeniem tego badania jest to, że średni czas trwania losowo przydzielonego schematu przed zabiegiem był krótszy niż czas trwania zaplanowany w większości poprzednich badań (chociaż faktyczny przedoperacyjny czas trwania schematu odnotowano tylko w jednym z tych badań13). Wiadomo jednak, że statyny wywierają gwałtowny efekt przeciwzapalny i przeciwutleniający u pacjentów poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym. Ponadto, nawet wśród 449 pacjentów, którzy zostali poddani randomizacji i rozpoczęli reżim 4 do 8 dni przed operacją w naszym badaniu, nie było znaczących różnic między pacjentami. – różnica w częstości występowania migotania przedsionków lub uszkodzenia mięśnia sercowego (ryc. S2 i S4 w dodatkowym dodatku).
Poprzednie próby obejmowały tylko pacjentów, którzy nie stosowali statyny przed operacją serca; wśród 1269 takich pacjentów w naszym badaniu nie było korzystnego wpływu rozpoczęcia leczenia statyną na częstość występowania pooperacyjnego migotania przedsionków lub uszkodzenia mięśnia sercowego. W naszym badaniu 653 pacjentów przyjmowało statyny w czasie randomizacji (odsetek ten jest zgodny ze zgłoszonymi wskaźnikami stosowania statyn wśród pacjentów z chorobą miażdżycową w Chinach36); wśród tych pacjentów ustalenie, że nie było korzyści z kontynuacji leczenia statynami w porównaniu z przerwaniem leczenia przed zabiegiem chirurgicznym, jest bezpośrednio związane z aktualną praktyką i wskazuje, że kontynuowanie leczenia statyną w okresie okołooperacyjnym nie zapobiega wewnątrzoperacyjnym powikłaniom pooperacyjnym.
Brak korzyści z leczenia statynami w naszym badaniu może być związany z grupą etniczną badanej populacji lub badanym lekiem (rozuwastatyną)
[więcej w: bortezomib, stomatolog piaseczno, dentysta bielsko biała ]

Powiązane tematy z artykułem: bortezomib dentysta bielsko biała stomatolog piaseczno