Mutacje linii komórkowej w genach predyspozycji w raku u dzieci ad 6

Łącznie 61 spośród 93 pacjentów (66%) z monoallelicznymi mutacjami linii zarodkowych miało drugie uderzenie w genomie nowotworu (tabela S4 w dodatkowym dodatku 2), jak wykazano przez utratę heterozygotyczności (u 57 pacjentów) lub mutacyjną inaktywację drugiego allel (w 4). Dane te są dostępne na naszym portalu danych o nowotworach dla dzieci (http://pecan.stjude.org) (Rys. S5 i S6 w Dodatkowym dodatku 1) Częstość występowania mutacji linii komórkowej w różnych typach nowotworów
Częstość występowania mutacji w linii płciowej, które były patogenne lub prawdopodobnie patogenne, była najwyższa wśród pacjentów z guzami litymi niezawierającymi OUN (48 z 287 pacjentów [16,7%]), a następnie u pacjentów z guzami OUN (21 z 245 [8,6%], w tym u pacjenta z bialleliczną utratą ATM) lub białaczką (26 z 588 [4,4%]) (Figura 3B). Częstość występowania mutacji w obrębie linii płciowej była różna u pacjentów z różnymi podtypami guzów litych innych niż OUN, takich jak guz kory nadnerczy (69,2%), kostniakomięsak (17,9%), siatkówczak (13,3%), mięsak Ewinga (10,9%), mięsak prążkowanokomórkowy (7,0% ) i nerwiaka niedojrzałego (4,0%) (Figura 3B). Histologiczne podtypy nowotworu OUN, które najczęściej były związane z mutacjami w linii płciowej, obejmowały raka splotu naczyniówkowego (u z 4 pacjentów [25%]), rdzeniaka zarodkowego (u 5 z 37 [13,5%]), glejaka o wysokim stopniu złośliwości (u 9 spośród 99 [9,1%]), glejaka o niskim stopniu złośliwości (w 3 z 38 [7,9%]) i wyściółczaku (w 4 z 67 [6,0%]). Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z białaczką mieli najniższe rozpowszechnienie mutacji w linii płciowej (4,4%), pomimo włączenia pacjentów z hipodiploidalną ostrą białaczką limfoblastyczną, podtypem z wysoką częstotliwością mutacji w linii płciowej.
Korelacja między genotypem linii germinalnej a fenotypem nowotworu
Korelacja genotypu pacjenta z fenotypem guza ujawniła kilka znanych skojarzeń, a także kilka nowych. Znane asocjacje obejmowały połączenie mutacji TP53 z klasycznymi nowotworami związanymi z syndromem Li-Fraumeni, takimi jak mięsaki prążkowia, mięsaki kości, guzy nadnercza, nowotwory OUN i białaczka; Mutacje NF1 z guzami OUN; Mutacje RB1 z siatkówczakiem i kostniakomięsakiem; i mutacje ALK z neuroblastomem (Figura 3A). Nowe skojarzenia obejmowały skojarzenie mutacji germinalnych TP53, PMS2 i RET z mięsakiem Ewinga; Mutacje APC i SDHB z neuroblastom; i różne mutacje (APC, VHL, CDH1, PTCH1 lub SDHA) z białaczką.
Łącznie ośmioro dzieci miało mutacje w linii płciowej w genach predysponujących do zachorowania na raka BRCA1, BRCA2 i PALB2. Spektrum nowotworów obserwowanych u tych dzieci obejmowało białaczkę, nowotwory OUN, nerwiaka niedojrzałego, mięsaka kostnego i mięsaka prążkowanokomórkowego. Chociaż wiadomo, że mutacje bialleliczne BRCA1 / 2 i PALB2 powodują anemię Fanconiego, 16-19 nie było mutacji lub delecji linii płciowej, obejmujących drugie allele tych genów u któregokolwiek z pacjentów dotkniętych chorobą.
Historia medyczna i rodzinna
Dokumentacja medyczna była dostępna do wglądu dla 75 z 95 pacjentów z mutacjami, które zostały uznane za patogenne lub prawdopodobnie patogenne. Zapisy wykazały, że tylko 12 pacjentów przeszło wcześniej kliniczne testy genetyczne. Testy kliniczne nie pozwoliły zidentyfikować predysponujących zmian genetycznych u 2 pacjentów. Spośród tych 2 pacjentów miał guza kory nadnerczy przebadany pod względem TP53 (TP53 p.I332F w Pacjent ACT001), a miał siatkówczaka, który był testowany na RB1 (mozaika RB1 p.R445 * u pacjenta RB002); obie zmiany zostały zidentyfikowane za pomocą metod sekwencjonowania następnej generacji zastosowanych w tym badaniu.
Łącznie 58 z 75 zapisów (77%) zawierało informacje dotyczące historii rodziny, a tylko 23 z 58 zapisów (40%) wskazało na rodzinną historię raka (definiowaną tutaj jako jeden lub więcej krewnych pierwszego lub drugiego stopnia z rakiem ) (Figa
[więcej w: wdrożenia magento, anatomia palpacyjna, stomatolog dziecięcy ]

Powiązane tematy z artykułem: anatomia palpacyjna stomatolog dziecięcy wdrożenia magento