Brak działania Lowastatyny na restenozę po angioplastyce wieńcowej cd

Różnice między grupami w kategorycznych zmiennych analizowano za pomocą dokładnego testu Fishera i zmiennych ciągłych za pomocą testu t-Studenta na dwie próbki. Dla wszystkich testów statystycznych wykorzystaliśmy dwustronne wartości P. Badanie miało moc 80 procent do wykrycia różnic 7 procent między grupami i moc 90 procent, aby wykryć różnice o 8 procent w stopniu zwężenia, w oparciu o próbkę 340 pacjentów równomiernie podzielone między dwie grupy, alfa poziom 0,05, dwustronny test t-Studenta i odchylenie standardowe 22% dla procentowego zwężenia w stanie spoczynku. Wyniki
W sumie 203 pacjentów zostało losowo przydzielonych do przyjmowania lowastatyny, a 201 zostało przydzielonych do grupy otrzymującej placebo; 191 w grupie otrzymującej lowastatynę i 193 w grupie placebo przeszła angioplastykę 8,7 . 3,9 dni później. Angioplastyka powiodła się w 90 procentach z grupy lowastatynowej i 94 procent z grupy placebo (P = 0,12). Wśród pacjentów, u których procedura zakończyła się powodzeniem, angiografię powtórzono po sześciu miesiącach w 91%: 160 w grupie lowastatyny i 161 w grupie placebo (P = 0,14).
Charakterystyki poziomu bazowego
Tabela 1. Tabela 1. Podstawowa charakterystyka pacjentów według grupy analitycznej. Obie grupy były podobne pod względem charakterystyki linii podstawowej (tabela 1). Średni wiek pacjentów wynosił 62 lata; 28 procent stanowili kobiety. Układowe nadciśnienie tętnicze występowało w około 50%, u około 11% występowała cukrzyca, około 25% miało zawał mięśnia sercowego, mniej niż 10% wcześniej przeszło operację serca, a nieco ponad 50% miało dławicę III lub IV stopnia. Zastoinowa niewydolność serca była niezwykła. Proporcje, które stosowały leki przeciwdławicowe i aspirynę były podobne w obu grupach (84 procent grupy lowastatynowej i 81 procent grupy placebo). Średnia frakcja wyrzutowa wynosiła 60 procent w obu grupach, a większość miała chorobę jednonaczyniową. W 2,6 procent przypadków zabieg zatrzymano przed podjęciem jakiegokolwiek rozszerzenia z powodu decyzji operatora lub niemożności przekroczenia zmiany. Ogólnie rzecz biorąc, jedno miejsce było rozszerzone u 74 procent pacjentów, a dwa lub więcej miejsc w 26 procentach. Lokalizacja zmiany wskaźnika różniła się nieznacznie pomiędzy grupami, bez znaczącej różnicy w proporcji lewej tętnicy zstępującej przedniej. Wystąpiły tendencje w kierunku większych zmian punktowych w grupie placebo (28 procent, w porównaniu z 20 procentami w grupie lowastatyny) i więcej aterktomii (2,5 procent, w porównaniu z 0 procentami w grupie lowastatyny); w przeciwnym razie nie było istotnych różnic morfologicznych lub proceduralnych między obiema grupami pacjentów.
Poziom lipidów
W punkcie wyjściowym średni poziom cholesterolu wynosił 205 . 32 mg na decylitr (5,3 . 0,8 mmol na litr) w grupie lowastatyny i 201 . 33 mg na decylitr (5,2 . 0,8 mmol na litr) w grupie placebo. Poziom cholesterolu o niskiej gęstości lipoprotein (LDL) wynosił 130 . 30 mg na decylitr (3,4 . 0,8 mmol na litr) w grupie lowastatyny i 126 . 30 mg na decylitr (3,3 . 0,8 mmol na litr) w grupie placebo; cholesterol o wysokiej gęstości (HDL) wynosił 38 . 14 mg na decylitr (1,0 . 0,4 mmol na litr) w grupie lowastatyny i 38 . 11 mg na decylitr (1,0 . 0,3 mmol na litr) w grupie placebo
[więcej w: srebrna woda, fizjoterapia po mastektomii, zdrowie społeczne definicja ]