Brak działania Lowastatyny na restenozę po angioplastyce wieńcowej ad 6

Skumulowana krzywa dystrybucji dla zmiany stopnia zwężenia przy zmianie wskaźnika od wartości zmierzonej natychmiast po angioplastyce do wartości uzyskanej po restrykcji angiograficznej (późne straty) według grupy leczenia. Późna strata jest obliczana jako różnica w dwóch wartościach, z których każda wyraża stopień zwężenia jako procent średnicy naczynia. Figura pokazuje skumulowane krzywe rozkładu dla stopnia zwężenia w uszkodzeniu indeksu przed angioplastyką, po angioplastyce i przy drugiej angiografii po sześciu miesiącach. Krzywe poruszają się od prawej przed angioplastycznością w lewo po angioplastyce, co wskazuje na krótkotrwały wzrost. W spoczynku krzywe cofają się w prawo, odzwierciedlając późną stratę. Krzywe dla obu grup są zasadniczo nałożone na każdą ocenę angiograficzną. Rysunek 2 pokazuje skumulowane krzywe rozkładu dla późnych strat. Krzywe dla obu grup są zasadniczo nałożone. Krzywe dla minimalnej średnicy światła w miejscu zmiany indeksu i dla stopnia zwężenia i minimalnej średnicy światła we wszystkich miejscach rozszerzonych (dane nie pokazane) zostały podobnie nałożone.
Nie stwierdzono wyraźnego związku między poziomem LDL lub cholesterolu HDL miesiąc po zabiegu angioplastyki a zmianą stopnia zwężenia od wartości zmierzonej przed angioplastyką do wartości mierzonej podczas sześciomiesięcznej reaktywności (późna strata) (współczynniki korelacji, -0,04 i odpowiednio 0,01). Wartości lipidów miesiąc po zabiegu zostały wybrane w celu odzwierciedlenia maksymalnego efektu leczenia, aktywnej proliferacji komórkowej i procesu restenozy.
Wyniki nieinwazyjnego testowania
Tabela 4. Tabela 4. Wyniki badań wysiłkowych i scyntygrafii talu, według badania. W każdej grupie u 140 pacjentów wykonano testy wysiłkowe lub dipirydamolowe (Tabela 4). Nie było istotnej różnicy między grupami w czasie ćwiczeń, szczytowym ciśnieniu krwi, szczytowej częstotliwości uderzeń serca lub w teście ciśnienia i ciśnienia (częstość pracy serca razy skurczowe ciśnienie krwi). Obserwowano tendencję do większego szczytu odchylenia odcinka ST w grupie lowastatyny; odcinek ST był obniżony co najmniej mm w 39% z grupy lowastatynowej i 30% w grupie placebo (P = 0,16). Nie stwierdzono istotnej różnicy w częstości występowania dławicy podczas testu. Defekty, stałe lub odwracalne, odnotowano na skanowaniu talem u 46 procent pacjentów, którzy otrzymywali lowastatynę i 49 procent osób otrzymujących placebo (p = 0,62).
Dyskusja
Dane te dostarczają przekonujących dowodów, opartych na wielu ciągłych i kategorycznych pomiarach, że znaczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL nie zapobiega lub zmniejsza częstości lub stopnia restenozy po koronarografii. Lowastatyna znacznie obniżyła poziom cholesterolu LDL i była dobrze tolerowana; tylko jeden pacjent przestał przyjmować lek z powodu niepożądanego działania. Chociaż zaobserwowano tendencję do większej liczby zawałów mięśnia sercowego w grupie leczonej lowastatyną, ogólnie niewiele zawałów mięśnia sercowego z załamkami Q i 16 z 19 zawałów, które wystąpiły, były związane z ostrym zamknięciem naczynia lub restenozą. Był tylko jeden potwierdzony zawał mięśnia sercowego w miejscu nie rozszerzonym podczas plastyki naczyń; ten wynik jest zgodny z wynikami dużego, wieloośrodkowego badania rozszerzonej oceny klinicznej lowastatyny9.
Częstość występowania zawału mięśnia sercowego w grupie leczonej lowastatyną była podobna do częstości stwierdzonych w rejestrze angioplastyki w National Heart, Lung and Blood Institute (częstość występowania, 4,7 procent wkrótce po zabiegu i 7,2 procent w jednym roku) i dwa duże, wieloośrodkowe W badaniach angioplastyki częstość występowania zawału serca w grupie placebo była niższa10-12
[przypisy: endometrioza wikipedia, zdrowie społeczne definicja, climax control dawkowanie ]